Sushi to ogólne określenie dań bazujących na ryżu, pomimo dużego zróżnicowania możemy wyodrębnić kilka najbardziej popularnych form tej potrawy
- Nigiri-sushi
Ręcznie uformowana porcja ryżu połączona z plastrem surowej ryby, jest to pierwsza forma sushi do dziś najbardziej popularna w Japonii. Jedna porcja nigiri sushi to dwa kawałki nigiri sushi z tą samą rybą.
- Hosomaki-sushi
Połączenie ryżu, wodorstów i jednego rodzaju ryby bądź innego składnika wegetariańskiego pokrojone na 8 kawałków.
- Maki-sushi
Zwinięte roladki składające się z porcji surowej ryby, oraz kilku składników. Charakteryzują się głęboką gamą smaków, serwowane zawsze po 6 kawałków.
- Uramaki-sushi
To wariacja maki sushi uformowana w odmienny sposób, ryżu nie otaczają wodorosty, które w tej formie zostały ukryte wewnątz. Autorem tej formy jest Ichirou Mashita który zaobserwował niechęć Amerykańskich smakoszy do wodorostów otaczających ryż. Dzięki odwrotnemu podaniu zagraniczni smakosze zaczęli przyzwyczajać się do wszystkich składników tradycyjnego sushi a stan w którym Amerykanie nauczyli się jeść odwrócone do dziś stanowi nazwę popularnych California-maki.Nazwa „uromaki” jest kalką językową i błędnym przetłumaczeniem nazwy japońskiej.
- California-roll
Sushi przygotowane według standardów uramaki-sushi z dodatkowym otaczającym plastrem ryby lub innych składników.
- Futomaki-sushi
Grube, wieloskładnikowe porcje sushi podawane po 3 lub 6 sztuk. Charakteryzują się dużą różnorodnościa i połączeniem nawet kilku rodzajów ryb.
- Gunkanmaki-sushi
Swoiste koszyczki uformowane na bazie kuleczki ryżu i otoczającej warsty wodorostów, są doskonałym sposobem podania kawioru lub tataru.
- Oyakomaki-sushi
Forma podobna do gunkan-maki otoczone kawałkiem surowej ryby zamiast wodorostów
- Temaki-sushi
Sushi zwinięte w formie rożków, w Japonii serwowane zwykle na wynos.
- Sashimi-sushi
Przypominające maki-sushi, bez ryżu -coś dla prawdziwych fanów surowej ryby.