O ryżu słów kilka, czyli jak powstało sushi
Data publikacji: 28.11.2014Na smak doskonałego sushi wpływa wiele czynników: jakość wybieranych produktów, odpowiedni dobór ryb –wbrew temu co można myśleć nie liczy się tylko ich świeżość, ponadto trafne łączenie składników oraz staranne przygotowanie. Gdzieś pośród tych procesów swoje naczelne miejsce zajmuje ryż, który według Japończyków jest esencją sushi.
Ryż jest także głęboko zakorzeniony w japońskiej kulturze, historii, ekonomii i sztuce ponieważ specyfika jego uprawy przez wieki kształtowała strukturę społeczną, zwyczaje i sposób postrzegania świata. Do Japonii zboże to trafiło prawdopodobnie z Chin, przez Półwysep Koreański około XIII wieku przed naszą erą. Jego uprawa szybko rozpowszechniła się w całym kraju zmieniając na osiadły tryb życia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Osady które wyspecjalizowały się w uprawę ryżu szybko bogaciły się i powiększały. Uprawa bardzo czasochłonna otoczona jest szacunkiem i symbolizuję ciężką pracę dla rodziny, wspólnoty oraz narodu. Do dziś sam Cesarz osobiście rozpoczyna okres sadzenia ryżu umieszczając własnoręcznie sadzonkę ryżu w przypałacowych ogrodach.
Ryż kształtował także obyczaje kulinarne, dziś jest on obecny praktycznie w każdej potrawie kuchni japońskiej. Do powstania sushi w bardzo dużym stopniu przyczynił się przez przypadek. Głównym źródłem białka oraz witamin mieszkańców wysp Japońskich są jak wiadomo ryby. O ile dziś do ich przechowania używa się lodówek setki lat tam szukano odpowiedniego sposobu ich konserwowania. Nie codziennie morze sprzyjało owocnym połowom dlatego, wynaleziono sposób przedłużenia okresu ich spożycia poprzez przechowywanie w drewnianych beczkach przekładając warstwy ryb warstwami ryżu. Początkowo ryż wyrzucano, lecz z czasem delikatne zakwaszony smak ryżu uznano za przysmak i zaczęto spożywać go razem z rybami. Potrawa ta, prekursor sushi w dzisiejszej formie, nazwana została nare-sushi i do dziś jest spożywana w pobliżu japońskiego jeziora Biwa na wyspie Honsiu