Najwyższa cena w historii, tuńczyk sprzedany za ponad 11 mln złotych!
Data publikacji: 09.01.2019W sobotę 5 stycznia 2019 na tokijskiej giełdzie rybnej ustanowiono najwyższą cenę tuńczyka w historii, właściciel sieci restauracji Sushi Zanmai zapłacił ponad 11 milionów złotych (333,6 milionów jenów) za 278 kilogramową rybę.
Noworoczna aukcja po raz pierwszy odbyła się na targu rybnym Toyosu, nowo wybudowanym kompleksie handlowym, który zastąpił przestarzałą 83-letnią infrastrukturę popularnej giełdy Tsukiji. Z samego rana na targu zgromadzili się przedstawiciele restauracji, hurtownicy oraz rybacy.
Nasze uczestnictwo na noworocznych aukcjach w Japonii stało się już tradycją. Po ponad 5 latach współpracy z Japończykami w Tsukiji w tym roku po raz pierwszy obserwowaliśmy aukcję na targu rybnym Toyosu – oczywiście nadal jako jedyni obcokrajowcy – mówi Paweł Popiołek właściciel MAGURO SUSHI BAR w Kaliszu.
Przebieg aukcji szybko wyłonił rywali o tytuł zwycięzcy, najdroższe ceny ustalali: właściciel Sushi Zanmai Kiyoshi Kimura oraz Yamaguchi Yugitaka zwycięzca aukcji z poprzedniego roku, któremu jako jedynemu udało się w 2018 przelicytować Kimurę ustalającego ceny ryb nieprzerwalnie od 2012 roku.
Kimura za pierwszy zwycięski okaz w 2012r. zapłacił prawie milion złotych. W 2013 ustanowił niepobity dotąd rekord cenowy tuńczyka błękitnopłetwego – 5,6 mln złotych za 222 kilogramów. W kolejnych latach zakupione przez niego tuńczyki osiągały ceny: 2014 – 7,4 mln, 2015 – 4,5 mln, 2016 – 14mln i 74 mln jenów w 2017r. W 2018 za 190-cio kilogramową zapłacił 30,4 mln jenów, czyli równowartość miliona polskich złotych.
Zeszłoroczna przegrana Kimury otworzyła pole do spekulacji, jednak „Król tuńczyka” udowodnił, że to właśnie jemu należy się ten tytuł. Dzwon finalizujący aukcję potwierdził najwyższa ofertę Kimury, rekordowe 333.6 milionów jenów (ponad 11 mln złotych).
„Nie spodziewałem się tak wysokiej ceny” mówił tuż po zakończeniu licytacji zwycięzca. Przedstawiciele MAGURO SUSHI BAR zostali zaproszeni na degustację zwycięskiego okazu złowionego w prefekturze Aomori.
Co roku mamy zaszczyt degustować najlepsze tuńczyki na giełdzie w Tokio. To doświadczenie pomaga nam przy selekcji najlepszych ryb do kaliskiej restauracji MAGURO SUSHI BAR. Nazwa restauracji zobowiązuje, „MAGURO” to po japońsku tuńczyk, dlatego dobór tych właśnie ryb opanowaliśmy do perfekcji. Z japońskimi partnerami pozostajemy w ciągłym kontakcie nie tylko przy okazji noworocznych aukcji, pozwala nam to serwować sushi według receptur i zasad stosowanych w Japonii w rodzinnym mieście Kaliszu już od ponad dekady -Paweł Popiołek
Tegoroczna aukcja była zarazem ostatnią w japońskiej erze Heisei, która zakończy się 30 kwietnia wraz z abdykacją cesarza Akihito.